Nawigacja

 • SOK na Dniach Sułkowic 2019

  SOK na Dniach Sułkowic 2019

  W miniony weekend 6 i 7 lipca na terenie Stadionu KS Gościbia zostały zorganizowane Dni Sułkowic 2019. Podczas tego dwudniowego wydarzenia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pośród wielu atrakcji znalazły się ciekawe koncerty, występy, luna park, degustacja potraw regionalnych oraz wspaniała zabawa.

  W sobotę zagrał Kordian, natomiast w niedzielę wystąpił niesamowity Zespół FEEL wraz ze swoim wokalistą Piotrem Kupichą. Na scenie, oprócz znanych z telewizyjnego ekranu czy radia artystów, wystąpili także nasi lokalni, wspaniali wykonawcy. Sułkowicki Ośrodek Kultury w sobotę reprezentowany był przez:

  - Małą Elegię, która wystąpiła z dwukrotnie nagradzanym program pt."Dziewuchy chodźcie! Zrobiemy pranie!"

  - Grupę baletu, tańca nowoczesnego oraz wszystkie trzy grupy ZT Retro (MINI, JUNIOR, SQUAD), które pokazały choreografie przygotowane z okazji 30-lecia ZT Retro.

  - Orkiestrę Dętą pod batutą Pana Andrzeja Moskala, żywiołowo zabawiającą widzów muzycznymi wykonami.

  W niedzielne popołudnie wystąpiła także uzdolniona Aleksandra Kuźniar, która śpiewała do akompaniamentu swojego taty Pawła. Ola jest laureatką pierwszego miejsca, czerwcowego Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej organizowanego przez SOK.

  Dla większości grup działających w Sułkowickim Ośrodku Kultury Dni Sułkowic to zwieńczenie sezonu artystycznego i tym samym ostatni występ przed zasłużonym, wakacyjnym wypoczynkiem.

  Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom występów!

  Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wspaniałą zabawę!

   

  Zdjęcia: Gmina Sułkowice, SOK

                                                                                                                                                                                                                                

  B.D

 • Nagrody Starosty w dziedzinie kultury i sportu

  Nagrody Starosty w dziedzinie kultury i sportu

  Po raz kolejny Zarząd Powiatu na czele ze Starostą Myślenickim Józefem Tomalem przyznał nagrody w dziedzinie kultury i sportu. Nagrody te przyznawane są artystom, organizacjom i działaczom środowisk kulturalnych, sportowcom, propagatorom sztuki i aktywności fizycznej, trenerom i zawodnikom. W tym roku pula wszystkich nagród wyniosła 60 tysięcy złotych. Nagrodzonych zostało trzydzieści osób/podmiotów.

  - Wasze osiągnięcia i działania pozwalają promować nasz Powiat w kraju i zagranicą, jesteście chlubą naszego regionu. Doceniając Wasze osiągnięcia sportowe oraz w dziedzinie upowszechniania kultury, życzę wszystkim nagrodzonym dalszych sukcesów – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród starosta Józef Tomal.

  Wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca 2019 w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach. W uroczystości wzięli udział: Stanisław Bisztyga radny Województwa Małopolskiego, Józef Tomal Starosta Myślenicki, Andrzej Pułka Wicestarosta Myślenicki, Członkowie Zarządu Powiatu: Rafał Kudas i Krzysztof Trojan oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Jacek Pasiowiec, przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu Edward Zadora, a także Jan Wójcik Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Jerzy Cachel Dyrektor Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego.

  W tym roku, w gronie nagrodzonych w dziedzinie kultury znaleźli się reprezentanci naszego Ośrodka Kultury: Chór Apassionata, ZPiT „Elegia” Rudnik oraz kierownik Orkiestry Dętej Pan Tadeusz Ziembla.

  Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że to właśnie pod naszym patronatem działają zespoły i osoby, które docenianie są również na szczeblu powiatowym.

  Wszyscy serdecznie gratulowali osobom wyróżnionym. Całą imprezę uświetnił występ zespołów nagrodzonych: grupy Taniec i Gimnastyka LADY Fitness Akademia Tańca i Fitness Myślenice oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia” z Rudnika.

  W dziedzinie kultury nagrodzeni zostali:

  Stowarzyszenie „Tokarzanki” w Tokarni (powstało na kanwie Koła Gospodyń Wiejskich, obecnie liczy 60 aktywnych społecznie kobiet. Kultywuje tradycje i zwyczaje regionalne), Radio Ain Karim (działa przy parafii Narodzenia NMP w Skomielnej Czarnej, jego wolontariusze pomagają w promocji powiatowych grup artystycznych), Tadeusz Boruta (artysta malarz związany z powiatem myślenickim, laureat wielu nagród odznaczony złotym krzyżem zasługi), Chór „Apassionata” Sułkowice ( powstał w 1991 roku. Przez wszystkie lata działalności uświetniał liczne uroczystości, jego repertuar sięga od epoki renesansu aż po współczesność), Zespół Pieśni i Tańca „Elegia” z Rudnika (obecnie jest jednym z najstarszych zespołów ludowych w Polsce, prezentujący folklor w formie autentycznej aktywnie biorący udział w konkursach), Tadeusz Ziembla (od 2002 r. kierownik Orkiestry Dętej Sułkowickiego Ośrodka Kultury, z wielkim zaangażowaniem przyczynia się do rozwoju orkiestry), Koło Gospodyń Wiejskich z Stróży (działa od 1968 roku, zajmuje się rękodziełem artystycznym jak i przygotowywaniem potraw typowych dla regiony kliszczackiego, prezentując swoje dzieła na wyjazdach i konkursach), Klub Kulturalnego Kibica (działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Ideą założenia grupy była nauka dzieci i młodzieży kulturalnego dopingu, do tej pory byli na ponad 100 wyjazdach na mecze), Aleksandra Parszywka (wokalistka. Bierze udział w wielu konkursach w których zawsze zajmuje wysokie miejsca. Uczestnik programu telewizyjnego „Szansa na sukces”), Stowarzyszenie „Bęczarka Razem” (powstało w 2015 r., członkowie Stowarzyszenia przyczyniają się do rozwoju kulturalnego Bęczarki organizując szereg imprez kulturalnych oraz artystycznych), Ewa Wincenciak – Walas (czynnie włącza się w życie kulturalne całego powiatu myślenickiego. Zawsze z pełnym zaangażowaniem uczestniczy w akcjach charytatywnych.), Bernadetta Kowalczyk (wolontariusz, od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem” w Wiśniowej, angażuje się w programy realizowane na rzecz dzieci i młodzieży), Paweł Lemaniak (pasjonata lokalnej tradycji i historii. Opracował wiele ważnych z punktu widzenia historii Myślenic pozycji książkowych m. in: Myślenickie cmentarze, Monografia Myślenic), Marcin Suder (naukowo- dydaktyczny pracownik AGH w Krakowie, nauczyciel, autor wielu opracowań. Pomysłodawca i współzałożyciel Stowarzyszenia Myślenicka Akademia Talentów), Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach (w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Aktywnie uczestniczy w działaniach promujących powiat poprzez działalność kulturalną w środowisku lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym)

  W dziedzinie sportu nagrodzeni zostali: Alicja Święch (zawodniczka petanque), Marcin Górka ( zawodnik i trener trójboju siłowego), Tomasz Sum (trener piłki nożnej), Leszek Tyrawa (trener piłki nożnej), Tomasz Krasek (trener piłki nożnej), Karolina Moskal (trenerka tańca i gimnastyki sportowej), Marcelina Ryś (zawodniczka speed-ball), Michał Mirochna ( piłkarz), Michał Lech (trener piłki nożnej), Tatiana Krupowicz (trenerka gimnastyki artystycznej), Anna Simsak (trenerka i zawodniczka fitness i cheerleading), Jan Wiśnicz (trener piłki nożnej), Jan Paniak (trener MMA, Ju-Jitsu, Kickboxingu), Izabela Dudzik (biegaczka narciarska), Dariusz Dziewoński (szachista).

  Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

  fot. Katarzyna Hołuj

 • Udany debiut ZT RETRO

  Udany debiut ZT RETRO

  8 czerwca 2019 r. dwie grupy ZT Retro- Retro JUNIOR oraz Retro SQUAD- pod opieką instruktorów Agnieszki Miś i Krystiana Chorążaka udały się na pierwszy w tym sezonie (i pierwszy po kilkuletniej przerwie) konkurs taneczny V Freestyle Open Dance w Piekarach.

  Z racji, że konkurs był debiutem wszyscy odczuwali tremę. Jak się póżniej okazało,zupełnie niepotrzebnie ponieważ Retro SQUAD wywalczyło złoto w swojej kategorii a młodsze koleżanki z grupy Retro JUNIOR wspaniałe IV miejsce.

  Od września 2017 r. ZT Retro prowadzone jest przez instruktorów Studia Ruchu SK-ART i stale podnosi poziom swoich umiejętności tanecznych. Obecnie instruktorami są: Pani Agnieszka Miś, Pani Grażyna Ziaja oraz Pan Krystian Chorążak. Przypominamy, że w maju br. Retro obchodziło 30-lecie powstania i to choreografie z tego wydarzenia prezentowane zostały podczas konkursu w Piekarach.

  Wielkie brawa i ogromne gratulacje dla Tancerek i Instruktorów!

                                                                                                                                                                             

  B.S

 • "Mała Elegia" ze srebrem na jubileuszowym KRAKOWIACZKU

  "Mała Elegia" ze srebrem na jubileuszowym KRAKOWIACZKU

  8 i 9 czerwca 2019 roku w Łoniowej odbył się jubileuszowy 30. Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK.

  Komisja artystyczna w składzie: Wiesława HAZUKA - choreograf z Tarnowa, Marek HARBACZEWSKI - choreograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Jadwiga ADAMCZYK - muzyk – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander SMAGA - muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Beata ROMPAŁA - folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie oraz Benedykt KAFEL - etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, obejrzała prezentacje jedenastu dziecięcych zespołów folklorystycznych oraz ośmiu młodziutkich instrumentalistów ludowych i dwóch dziecięcych kapel ludowych.

  Pośród prezentujących się artystów znalazła się również nasza "Mała Elegia". W tym roku zespoł przyjechał do Łoniowej z programem "Chodźcie dziewuchy! Zrobiemy pranie!", który zdobył I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego w Dąbrowie Górniczej. 

  Zdjęcia: MCK SOKÓŁ

  Po swoim występie oraz prezentacjach innych zespołów dzieciaki z niecierpliwością czekały na wynik. Zanim go jednak ogłoszono na scenę zostali poproszeni instruktoryz, którzy otrzymali z rąk dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Pana Antoniego Malczaka, podziękowania za propagowanie folkloru wśród dzieci i młodzieży. Nasi instruktorzy- Pani Joanna Ulman, Pani Beata Szuba oraz Pan Stanisław Judasz- również otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

  Niedzielne popołudnie przemijało w bardzo przyjemnej, folklowej atmosferze. Czas na ogłoszenie wyników powoli się zbliżał. Po zeszłorocznym sukcesie na łoniowskiej scenie zarówno dzieci jak i instruktorzy ukratkiem liczyli na dobrą lokatę. Nie przeliczyli się- Mała Elegia wywalczyła II miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1800 zł. Jest to kolejny, ogromny sukces naszego zespołu, który od kilku lat stał się rozpoznawalny i szanowany w środowisku folklorystycznym.

  Gratulujemy dzieciakom i instruktorom owoców wspaniałej pracy. Dziękujemy za to, że jesteście piękną wizytówką nie tylko Rudnika czy Sułkowickiego Ośrodka kultury ale całej Gminy Sułkowice.

  DZIĘKUJEMY, GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 • Dni Sułkowic 2019

  Zachęcamy do udziału w Dniach Sułkowic 2019.

  W tym roku reprezentantami Sułkowickiego Ośrodka Kultury dnia 6 lipca będą: Mała Elegia, ZT Retro i Orkiestra Dęta oraz 7 lipca: Aleksandra Kuźniar. Podczas 2 dni zabawy każdy znajdzie coś dla siebie.

  ZAPRASZAMY W IMIENIU WŁASNYM ORAZ ORGANIZATORA!

 • III Audycja Koła Gitarowego

  III Audycja Koła Gitarowego

  W ubiegły poniedziałek, 24.06.2019 r. w Sułkowickim Ośrodku Kultury po raz kolejny odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Audycja Uczniów Koła Gitarowego, na którą zostali zaproszeni rodzina i znajomi uczniów. W sali widowiskowej SOK zgromadzona publiczność podziwiała muzyczne postępy podopiecznych Pana Mateusza Gniewka. Podczas Audycji mieli oni możliwość przedstawić swoje zdolności i umiejętności muzyczne, dzięki czemu zarówno publiczność, jak i sami uczniowie doświadczyli radości płynącej z muzyki. Uczniowie pokazali umiejętności gry na gitarze nabyte podczas ostatniego roku nauki. Wszyscy prezentowali swoje utwory z klasą i ogromnym zaangażowaniem, a byli to: Iza Płoszczyca, Agata Waruś, Aneta Światłoń, Kinga Pakosz, Aleksandra Światłoń, Adrian Sroka, Nikola Kotoniak i Rafał Żmija. Prezentowany był repertuar od Renesansu do muzyki XXI wieku.  

  Audycja odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze. Serdecznie gratulujemy występującym oraz Panu Mateuszowi za wspaniały występ i życzymy dalszego rozwoju zainteresowań muzycznych.

                                                                                                                                                                                         

  ML

 • Gala Studia Tańca VICTORIA

  Gala Studia Tańca VICTORIA

  Gala tańca zorganizowana przez Studio tańca VICTORIA odbyła się 22.06.2019 r. w Sułkowickim Ośrodku Kultury. Licznie przybyła na to taneczne święto publiczność podziwiała piękne występy tancerzy. Mamy nadzieję, że wszyskim uczestnikom gali spodobał się nasz Ośrodek i będą go również odwiedzać przy okazji różnych wydarzeń organizowanych przez SOK. To już kolejny turniej taneczny, który odbył się w naszych murach. Cieszymy się, że możemy gościć tak wspaniałych, roztańczonych gości właśnie na naszej scenie.

                                                                                                                                                                                    

  ML

 • Spektakl teatralny "Robot i motyl"

  Spektakl teatralny "Robot i motyl"

  Teatr Figur Kraków zaproponował współpracę Sułkowickiemu Ośrodkowi Kultury w ramach realizacji projektu MAŁY WIELKI TEATR. Polegała ona na dotarciu z wartościowymi spektaklami teatralnymi do najmłodszych widzów z małych miejscowości Małopolski oraz na wsparciu lokalnych liderów w budowaniu długofalowej oferty kulturalnej. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 3 – 8 lat oraz nauczycieli i rodziców. W ramach realizacji projektu Teatr Figur Kraków zaprezentował w dniu 19 czerwca spektakl „Robot i motyl” dla dwóch grup z naszej Gminy: dla dzieci z Przedszkola Nr 2 w Sułkowicach oraz z Harbutowic. Po spektaklu zostały zorganizowane warsztaty kontekstowe, podczas których dzieci wykorzystując swoją wyobraźnię oraz pomoc aktorów teatru i nauczycieli tworzyły własne niepowtarzalne prace.

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

                                                                                                                                                                                        

  ML

 • 50. rocznica nadania praw miejskich Sułkowicom

  50. rocznica nadania praw miejskich Sułkowicom

  W dniu 15 czerwca 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 50. rocznicy nadania praw miejskich Sułkowicom. Podczas tego ważnego jubileuszu wystąpiła Orkiestra Dęta z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala działająca przy Sułkowickim Ośrodku Kultury. Wspaniały koncert ubogacony różnorodnością repertuaru zachwycił publiczność przybyłą na to doniosłe wydarzenie. Nagłośnienie orkiestry było realizowane m.in. na sprzęcie zakupionym w ramach projektu grantowego LGD „Między Dalinem i Gościbią”. W trakcie uroczystości można było zapoznać się z wystawą prac nagrodzonych w XIV Regionalnym Konkursie „Zwierciadło” zorganizowanym przez SOK.

                                                                                                                                                                                 

  ML

 • Koncert Laureatów VII Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej

  Koncert Laureatów VII Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej

  W sobotę 8 czerwca w sali widowiskowej SOK odbył się Koncert Laureatów VII Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej. Jest to szczególne wydarzenie, podczas którego na scenie prezentują się zwycięzcy poszczególnych kategorii, mogący się pochwalić swoimi osiągnięciami wokalnymi. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców Dyrektor Sułkowickiego Ośrodka Kultury Pani Beata Szuba oraz Burmistrz Sułkowic Pan Artur Grabczyk złożyli laureatom serdeczne gratulacje oraz wręczyli nagrody.

  Pragniemy serdecznie podziękować dyrektorom i nauczycielom szkół i przedszkoli, opiekunom, rodzicom, którzy włożyli dużo pracy, chęci i zaangażowania w przygotowaniach do uczestnictwa w tegorocznym Festiwalu. Wszystkim uczestnikom i każdemu z osobna serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

  Organizatorami Festiwalu oraz sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Myślenicach oraz Sułkowicki Ośrodek Kultury.

                                                                                                                                                                                                                                    

  ML

 • XIV edycja "ZWIERCIADŁA" juz za nami

  XIV edycja "ZWIERCIADŁA" juz za nami

  Znamy już wyniki XIV Regionalnego Konkursu Plastycznego "Zwierciadło" 2019. Zachęcamy do zapoznania się z protokołem. Nagrodzone prace wezmą udział w wystawie podczas uroczystych obchodów 50- lecia Praw Miejskich Sułkowic dnia 15 czerwca.

  Wyniki
 • Mały Wielki Teatr już za dwa tygodnie

  Mały Wielki Teatr już za dwa tygodnie

  Aktorzy Małego Wielkiego Teatru wystąpią na naszej scenie 19.06.2019 r. w spektaklu pt: "Robot i Motyl" w ramach objazdu po Małopolsce. Spektakl odbędzie się w dwóch grupach o godz. 10:00 i 12:00.

  Serdecznie zapraszamy!!!

  Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • VII Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej- WYNIKI

  VII Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej- WYNIKI

  Zapraszamy do zapoznania się z wynikami  VII Powiatowego Festiwalu Piosenki Angielskiej 2019🏆🎼🎵🎶

  PROTOKÓŁ VII FESTIWALU PIOSENKI ANGIELSKIEJ 2019

  Przypominamy także, że Koncert Laureatów, na którym wystąpią zdobywcy I miejsc, odbędzie się 08.06.2019 r. (sobota) w Sułkowickim Ośrodku Kultury

 • Dzień Dziecka z SOK-iem

  Dzień Dziecka z SOK-iem

  Dzień Dziecka to wyjątkowy czas, bowiem święto obchodzą nasi najmłodsi podopieczni. Sułkowicki Ośrodek Kultury wyszedł naprzeciw milusińskim i zorganizował kolejne wydarzenie dedykowane właśnie dla Nich- Dzień Dziecka przy Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Sułkowicach, który odbył się dokładnie 1 czerwca.

  Atrakcje przygotowane dla dzieciaków zdecydowanie przypadły im do gustu. Podczas trwającej 4 godziny zabawy odwiedziła nas ponad setka uśmiechniętych dzieci. Młodsi uczestnicy przychodzili w towarzystwie rodziców, dziadków lub rodzeństwa dlatego całe wydarzenie nabrało bardzo rodzinnej atmosfery.

  Malowanie twarzy, tworzenie slime’ów (specjalnych elastycznych substancji), stanowisko ze strojami ludowymi, gdzie każdy mógł się przebrać, ogromne bańki mydlane, animacje taneczne z KS Kuźnią Tańca, kącik plastyczny oraz konkursy ( hula-hop, kapki i tor przeszkód) i towarzysząca całemu wydareniu muzyka, przyciągnęły tłumy roześmianych twarzy.

  W ramach naszego Dnia Dziecka każdy czynnie biorący udział w przygotowanych przez nas atrakcjach, otrzymał upominek- osoby przebierające się w stroje-książkę, biorący udział w konkurencjach- piękny kolorowy worek/ plecak, laureaci miejsc I-III nagrody. Spragnieni dostali również napoje oraz słodki poczęstunek w postaci cukierków. Każdy z chętnych otrzymał także kolorowy balonik.

  Sobotnie popołudnie przeminęło w blasku słonecznych promieni i szczerej dziecięcej radości. Pogoda dopisała, humory dzieci i rodziców także.

  Gorące podziękowania składamy wszystkim pracownikom SOK zaangażowanym w ten szczególny dzień, bez których organizacja nie byłaby możliwa. Dziękujemy także Dyrektor PS nr 2 w Sułkowicach Pani Jadwidze Żak, za udostępnienie terenu. Moc serdeczności przekazujemy również Pani Agnieszce Skorut, która poprowadziła animacje taneczne dla dzieciaków. Nade wszystko dziękujemy dzieciom oraz ich opiekunom za to, że tak licznie przybyliście aby z nami bawić się w jednym z najważniejszych dni w roku.

  "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" J. Korczak

                                                                                                                                                                                          

  B.S

 • Kocham Cię Mamo!

  Kocham Cię Mamo!

  W dniu 22.05.2019r. Sułkowicki Ośrodek Kultury odwiedziło liczne grono mam. Panie zebrały się aby obejrzeć koncert przygotowany z okazji Dnia Matki pt. Kocham Cię Mamo!. Widowisko, zgromadziło niemal pełną salę widzów. Dla Każdej z mam przygotowano specjalny słodki poczęstunek. Nasz koncert był otwarty dlatego na widowni nie zabrakło również dumnych tatusiów, rodzeństwa, babć i dziadków oraz innych członków rodziny. Sala widowiskowa kolejny raz wypełniła się po brzegi.

  Koncert rozpoczął się występem naszej wspaniałej wokalistki Alicji Grzybek, która jak zwykle rozczuliła publiczność i wprawiła ją w odpowiedni nastrój. Po występie Ali pani Monika Lempart, która prowadziła koncert, przywitała przybyłych oraz złożyła życzenia wszystkim mamom. Uroczystość swoimi występami uświetnili: ZT Retro ( MINI, JUNIOR oraz SQUAD), grupa Tańca Nowoczesnego dla Przedszkolaków, grupa Tancerzy z Harbutowic, uczennice lekcji śpiewu SOK- Alicja Grzybek, Natalia Kardaś i Aleksandra Kuźniar przy akompaniamencie swojego taty oraz ZPiT Mała Elegia. Na zakończenie wszyscy wykonawcy pojawili się ponownie na scenie aby odśpiewać uroczyste STO LAT.

   

  Przez całe popołudnie czuć było atmosferę miłości i wzruszenia jaka zapanowała w SOK-u. Uśmiechy nie znikały z twarzy dumnych Mam oraz ich pociech. Każdy był zadowolony, że właśnie w ten sposób postanowił spędzić popołudnie. Mamy nadzieję, że koncert podobał się wszystkim i zostanie zapamiętany na długo.

  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie koncertu. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

 • Kolejne podium w Sczurowej- ZPiT "Elegia" z I miejscem na KRAKOWSKIM WIANKU

  Kolejne podium w Sczurowej- ZPiT "Elegia" z I miejscem na KRAKOWSKIM WIANKU

  W dniach 24, 25 i 26 maja 2019r.  w Szczurowej rozbrzmiewały wesołe, krakowskie melodie obwieszczając 37. edycję Przeglądu Zespołów Regionalnych Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK, w którym- jak prawie każdego roku- do rywalizacji stanął Zespół Pieśni i Tańca „Elegia” z Rudnika.

  O nagrodę główną KRAKOWSKI WIANEK w poszczególnych kategoriach pretendowało: 13. zespołów regionalnych, 13. kapel ludowych, 8. instrumentalistów, 8. mistrzów z 15. uczniami, 33. grupy śpiewacze  oraz 20. śpiewaków ludowych.

  Pośród wykonawców nie mogło zabraknąć naszego ZPiT "Elegia" Rudnik, który zmobilizowany po dotychczasowych odznaczeniach, po raz kolejny stanął na szczurowskiej scenie. Tym razem, ze względu na warunki atmosferyczne, przegląd został przeniesiony ze sceny plenerowej do sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.

   W niedzielne popołudnie pokazano kolejną i zarazem ostatnią część Rudnickiego Wesela- program „Najedliście, napiliście dyć się Boga bójcie!”, przygotowany przez instruktorów- Joannę Ulman, Beatę Szubę oraz Stanisława Judasza. Komisja z wielkim zaciekawieniem oglądała przygotowane widowisko. Trwający 25 minut pokaz przyciągnął uwagę ponieważ wyróżniał się żywym charakterem i zmiennością tańców. Przygotowany przez „Elegię” występ przedstawiał moment zbierania pieniędzy na koziołka- był to czas podczas wesela kiedy drużbowie chcieli nadal się bawić a nie mieli już pieniędzy na zapłatę dla muzyków. Nie obyłoby się też bez samego tańcowania. Szybkie polki, obereczki i dostojne walczyki. Nie zabrakło także naszego sztandarowego Krakowiaka. Podczas Rudnickiego Wesela pojawiło się wiele tańców i dawnych, archaicznych przyśpiewek z naszych okolic.

  Po zakończeniu występu zarówno tancerze, kapela jak i instruktorzy byli zadowoleni z efektów jakie udało się osiągnąć. Jak zwykle zespół stanął na wysokości zadania. Po zeszłorocznym III miejscu wszyscy mieli ambicję aby znaleźć się na podium. Konkurencja podczas Krakowskiego Wianka była duża, a poziom prezentowanych widowisk bardzo wysoki. Wszyscy z niecierpliwością czekali na werdykt, który został ogłoszony dopiero kilka godzin po występie. Przez ostatnie 3 lata zespół każdorazowo wracał ze Szczurowej z miejscem na podium. Byliśmy już dwukrotnie na 3 lokacie, raz udało nam się zdobyć srebro.

  Tym razem nie mogliśmy uwierzyć w werdykt: MAMY I MIEJSCE! W kategorii zespół dorosły prezentujący folklor w formie autentycznej zdobyliśmy najwyższy stopień podium i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Wygrana cieszy tym bardziej, jeszcze nigdy nie przywieźliśmy ze Szczurowej złota.

  Komisja po odczytaniu protokołu wyraziła zadowolenie, że przegląd KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej jest kontynuowany, co stwarza możliwość konfrontacji dokonań całego ruchu folklorystycznego Krakowiaków. Szczególnie cieszy wzrastająca z roku na rok liczba uczestników, zwłaszcza młodzieży, która stanowi nadzieję na trwanie w nowych czasach tradycji muzyczno-tanecznej regionu krakowskiego.

  Gratulujemy naszemu Zespołowi, który od 4 lat staje na szczurowskim podium i godnie reprezentuje naszą społeczność.

 • Wyposażenie Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia” Rudnik w stroje ludowe- realizacja grantu LGD

  Wyposażenie Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia” Rudnik w stroje ludowe- realizacja grantu LGD

  Wyposażenie Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia” Rudnik w stroje ludowe to tytuł projektu grantowego zrealizowanego dzięki współpracy zespołu ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Rudnika „Diabelski Kamień” , ze środków PROW na lata 2014-2020, w ramach ogłoszonego w ubiegłym roku naboru przez Lokalną Grupę Działania ,,Miedzy Dalinem i Gościbią”.

  Wyposażenie ZPiT „Elegia” Rudnik zostało wzbogacone o: damskie bluzki krakowskie, spódnice krakowskie, halki, zapaski tiulowe i bawełniane, chusty regionalne, wianki, koszule krakowskie męskie, pasterskie  koszule regionalne oraz buty krakowskie damskie.

  W ostatnich latach liczebność zespołu znacznie wzrosła. Do „Elegii” dołączyło wiele dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Wraz ze zwiększeniem się liczby chętnych zwiększyło się również zapotrzebowanie na stroje regionalne. Obecne zasoby były niewystarczające dla tak dużej ilości uczestników. Zakupione w  ramach projektu kostiumy pozwolą na występy w strojach wszystkich członków zespołu co niewątpliwie zachęci do systematycznego uczestnictwa w zajęciach. Zakupione w  ramach projektu stroje wzorowane są na tradycyjnych strojach ludowych z  regionu krakowskiego i  wykonane z   oryginalnych materiałów, co jest bardzo istotne dla podkreślenia tradycji.

  Obecnie zespół składa się z trzech grup tanecznych oraz kapeli. Łącznie na zajęcia uczęszcza ok. 50 osób w wieku od 6-70 lat. Repertuar ZPiT „Elegia” Rudnik stanowią przede wszystkim autentyczne pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje naszego regionu. Zespołowi przyświecają następujące cele: ocalić od zapomnienia naszą ludowość, lokalny folklor i   tradycje, kultywować oryginalną gwarę i   tożsamość kulturową.

  Cieszymy się, że nasza „Elegia” zyskała dodatkowe wyposażenie, które już za kilka dni zostanie wykorzystane podczas konkursów, do których zespół się przygotowuje.

   Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Rudnika „Diabelski Kamień”, na czele z Panią Prezes Zofią Góralik oraz pozostałymi członkami,  za chęć zrealizowania projektu grantowego, którego efektem są wspaniałe stroje dla naszego zespołu.

   Dziękujemy również pracownikom UM w Sułkowicach, za pomoc w przygotowaniu dokumentacji projektowej.

 • Regionalny Konkurs "Zwierciadło"

  Regionalny Konkurs "Zwierciadło"

  Sułkowicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XIV Regionalnym Konkursie Plastycznym "ZWIERCIADŁO" pt. Sułkowice w zwierciadle zmian W 50. rocznicę nadania Praw miejskich Sułkowicom prosimy abyście za pomocą rysunku, zdjęcia lub rzeźby, przedstawili zmiany jakie z waszej perspektywy zaszły w Sułkowicach na przestrzeni ostatnich 50 lat.

  Na Wasze prace czekamy

  do 7 czerwca 2019 r.

 • Wyposażenie Orkiestry Dętej- realizacja grantu LGD "Miedzy Dalinem i Gościbią"

  Wyposażenie Orkiestry Dętej- realizacja grantu LGD "Miedzy Dalinem i Gościbią"

  Wyposażenie Sułkowickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim działającej w naszych strukturach Orkiestry Dętej zostało wzbogacone o trąbkę, 2 komplety mikrofonów pojemnościowych, 2 komplety mikrofonów bezprzewodowych, 2 mikrofony do nagrywania oraz  2 aktywne kolumny estradowe.

  Wszystko za sprawą zrealizowanego przez SOK projektu grantowego ze środków PROW na lata 2014-2020, w ramach ogłoszonego w ubiegłym roku naboru przez Lokalną Grupę Działania ,,Miedzy Dalinem i Gościbią”. Cieszymy się, że nasza orkiestra zyskała dodatkowe wyposażenie, które wpłynie na jeszcze lepszy odbiór efektu ich pracy oraz umiejętności. 

  Bardzo dziękujemy pracownikom UM w Sułkowicach, za pomoc w przygotowaniu dokumentacji projektowej.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Sułkowicki Ośrodek Kultury
  32-440 Sułkowice, ul. 1 Maja 70
 • (12) 273 34 59

  Dyrektor SOK
  735 998 869

Galeria zdjęć